Financování spotřebitelským úvěrem

Proč je výhodné si fotovoltaické panely nebo kolektory pořídit na splátky?

Fotovoltaické panely nebo solární kolektory jsou geniální investicí. Co tím myslíme? Geniální investicí jsou proto, že se sami splácejí, protože každý měsíc solární panely ušetří stovky nebo tisíce, kterými můžete svou investici postupně splácet. A to ještě nesmíme zapomenout na fakt, že na její pořízení vám stát poskytne dotaci z programu Nová zelená úsporám.

Využití energie ze Slunce je skvělá příležitost pro všechny, kteří máte střechu na jih, jihovýchod nebo jihozápad a na ní dostatečný prostor. Pokud patříte do této skupiny, pak to nejzásadnější je vyřízeno. Zbývá jen dořešit případný způsob financování. A tady možná spousta z vás bude překvapena, když řekneme, že je výhodnější si na tuto investici půjčit než ji financovat z naspořených peněz.

Proč je lepší si na fotovoltaiku půjčit?

Protože banky na ni půjčí rády a velmi levně. Půjčku, resp. spotřebitelský úvěr, pak nesplácíte ze svých peněz, ale z toho, co vám fotovoltaika ušetří. Naspořené peníze si raději nechejte na nenadálé výdaje nebo mimořádnou splátku, pokud byste toužili úvěr předčasně splatit.

Jaký je postup při pořízení solární elektrárny na splátky?

Předpokládejme následující situaci. Máte od nás nabídku na dodávku a montáž fotovoltaických panelů nebo solárních kolektorů, podepsanou smlouvu o dílo, žádost o dotaci a zvažujete financování z cizích zdrojů, spotřebitelským úvěrem. V tom případě dále postupujeme tak, že vám připravíme žádost, na základě které banka prověří vaši schopnost splácet. Pokud žádosti vyhoví, pak zašle nabídku na čerpání neúčelového spotřebitelského úvěru s úrokovou mírou okolo 5% p.a. Nabídka banky je platná jeden měsíc od jejího vystavení a pokud ji nevyužijete, banka jí automaticky stornuje. Dobu splácení úvěru doporučujeme nastavit na cca 7 let, tzn. po dobu návratnosti investice, je však možné žádat o jinou dobu splatnosti. Za vyřízení úvěru si banka účtuje poplatek 1 500 Kč.

Z čeho splácíte spotřebitelský úvěr?

Úvěr banka poskytne na celou cenu fotovoltaické elektrárny včetně DPH. Splácení začíná měsíc od poskytnutí úvěru. V době první splátky už by elektrárna měla být namontována a šetřit první peníze. Jeden až dva měsíce po realizaci elektrárny vám SFŽP pošle na účet státní dotaci. S touto částkou můžete naložit 3 způsoby:

  • dotaci použijete na mimořádnou splátku a snížíte si výši pravidelných splátek
  • dotaci použijete na mimořádnou splátku a zkrátíte si dobu splácení úvěru
  • dotaci si můžete nechat a za peníze si koupit co chcete, splátky se nemění

Za provedení mimořádné splátky si banka účtuje poplatek 1% z výše mimořádné splátky, pokud jednorázově splatíte 40 000 Kč, pak výše tohoto poplatku bude 400 Kč. Doporučujeme dotaci použít na mimořádnou splátku a tím si snížit částku, kterou měsíčně splácíte.

Proč se to musí vyplatit?

Na pořízení fotovoltaické elektrárny vám přispěje stát formou dotace. Po uvedení do provozu elektrárna ušetří tolik elektřiny, že to pokryje průměrně 35% až 50% výše měsíční splátky. Doba splácení je 7 let, po splacení celého úvěru už solární elektrárna spolehlivě šetří náklady a to po dobu dalších minimálně 20 let. Výnosy z elektrárny jsou očištěny o inflaci – pokud vzroste cena elektřiny, porostou i vaše dosažené úspory. Díky dotaci a díky úsporám elektřiny v průběhu splácení zaplatíte pouze zlomek skutečné ceny zařízení.

Rádi vám poradíme a pomůžeme. Zeptejte se na cokoli.

Je to snadné. Začněte tím, že nás jen zkontaktujete nebo u nás rovnou poptáte energetické řešení fotovoltaickými panely nebo solárními kolektory. Spojíme se s vámi, zjistíme doplňující informace příp. zrealizujeme schůzku u vás a připravíme nezávazný cenový a technický návrh včetně modelace úspor, výše dotace apod. Konečné rozhodnutí bude na vás.

Aktuálně jsou dotace vypsané a úrokové sazby nízké. Nikdo ale nedokáže říct, jak dlouho to může trvat.