Solární ohřev vody

V současné době stále více lidí hledá způsoby jak ušetřit. Solární panely na ohřev vody jsou zařízením, které moderním a rovněž ekologickým způsobem umožňuje ohřívat vodu, a to jak pitnou či užitkovou, ale i vodu určenou k vytápění prostor. Hodí se pro použití nejen v rodinných domech, ale i v náročnějším, firemním provozu. Během jarních měsíců se dají využívat na přitápění, v létě například pro ohřev vody v bazénu, či solárních venkovních sprch. Vždy samozřejmě záleží na spotřebě vody a počtu osob v domácnosti, ale pokud je celý solární systém kvalitně provedený (s odpovídajícím množstvím panelů), kompletně pokryje spotřebu teplé vody během letního období. V případě, že ohřev vody je nedostačující, je možné přitápět například plynovým kotlem, elektrickým topením, atd. (zejména v zimním období).

Mezi nesporné výhody solárního ohřevu vody patří především ekologický způsob ohřevu. Oproti termickým panelům mají solární panely mnohem nižší hmotnost (12 kg/m2 oproti 23 kg/m2). Dají se velmi snadno propojit s ohřívačem vody. Jako bonus – po nahřátí potřebného množství vody umožňují další využití vyrobené elektřiny a tím úsporu za elektřinu z rozvodné sítě. Výhodnou vlastností je i skutečnost, že solární panely jsou schopné ohřívat vodu i v zimním období při velkých mrazech. Jedinými nevýhodami zůstávají nižší účinnost, která musí být kompenzována větší plochou solárních panelů a také vyšší pořizovací náklady. Ale vzhledem k velmi vysoké životnosti solárních systémů – 25 až 30 let – lze očekávat (v závislosti na ceně paliv) návratnost investovaných peněz velmi brzy.

Solárních panelů existuje vícero druhů. Ploché nekryté – černé desky se sítí trubiček – jsou nejlevnější, ale efektivní pouze při přímém osvitu – v zimě tedy nepoužitelné. Hodí se například pro ohřev vody v bazénu, případně pro sezónně obyvatelné byty. Ploché kryté jsou černé desky kryté sklem, které funguje na principu skleníkového efektu – lépe vstřebává (i odražené) světlo a nevychladá. Tento typ panelů funguje i v zimě a je nejpoužívanější. Dalším druhem jsou ploché vakuové panely, které jsou podobné jako kryté, ale pod sklem se nachází vakuum. Kolektor výborně izoluje a pohlcené teplo nevyzařuje zpět do prostoru. Jsou velmi účinné, ale nevýhodou je jejich vyšší cena. Vakuové trubicové kolektory jsou to nejúčinnější, co prozatím existuje. Jsou tvořené sítí vakuově izolovaných trubic, dokáží se ohřát na vysokou teplotu i v zimě, ale jsou velmi drahé, těžké a náchylné k poškození. Hodí se pro průmyslové využití.

V případě zájmu o realizaci solárních panelů pro ohřev vody se neváhejte obrátit na naše odborníky. Rovněž v případě, že máte nějaké otázky či nejasnosti, obraťte se na nás v našem kontaktním formuláři. Rádi zodpovíme všechny vaše otázky a poradíme vám, jak využít solární panely pro ohřev vody co nejefektivněji ve vašem konkrétním případě.